Žlučník & Naše Hormonální Zdraví
Feb 02, 2023Dokud v našem těle funguje všechno tak jak má, často si ani neuvědomujeme, jak důležitou úlohu naše jednotlivé orgány zastávají. Toto uvědomění často přijde, až s konkrétním problémem či komplikací. Žlučník je zcela jistě jedním z takových orgánů. Podle statistiky trpí žlučovými kameny 15-20% populace, přičemž u žen je jejich výskyt 3-4krát častější než u mužů. Proč to tak je? Možná vás toto spojení nikdy nenapadlo, ale naše hormonální zdraví je s fungováním žlučníku velmi úzce spojené.
Jakmile pochopíme, jak přesně náš žlučník funguje, uvědomíme si, proč je tak důležitý pro naše hormony a jaká je zde spojitost. Pojďme se na to podívat víc detailně.
Funkce žlučníku
Žlučník, respektive žluč, pomáhá s trávením a absorbcí tuků ze stravy a hraje důležitou roli při odstraňování toxinů a použitého estrogenu. Těchto se naše tělo zbavuje tím, že je vyplaví do žluči, která je potom vyloučena trávicí a následně vylučovací soustavou. Žluč je antimikrobiální a dokáže působit preventivně proti přemnožení nežádoucích bakterií ve střevě, tento stav je známý pod anglickou zkratkou SIBO a jde o tzv. syndrom bakteriálního přerůstání v tenkém střevě.
Zajímavé je také zmínit, že byla prokázána spojitost mezi žlučí a metabolismem krevního cukru, tedy konkrétně, že inzulínová rezistence má přímý vliv na změnu v produkci nebo konzistenci žluči.
Pohlavní hormony a žlučník
Jedna z nejčastějších forem hormonální nerovnováhy, která přispívá k tvorbě žlučových kamenů je estrogenová dominance. Estrogen zvyšuje množství cholesterolu které je soustředěno do žlučové soli, což může způsobit hustější žluč, která je základním předpokladem pro vznik žlučových kamenů. To je ostatně i důvod, proč těhotenství, hormonální substituční léčba (HRT) a hormonální antikoncepce zvyšují riziko vzniku žlučových kamenů. U těhotenství například, je to díky zvýšenému množství estrogenu během třetího trimestru. Ostatně potíže se žlučníkem jsou jedním z nejčastějších důvodů pro hospitalizaci po porodu. Během těhotenství máme totiž zvýšenou hladinu nejen estrogenu, ale i progesteronu. Když hladiny těchto hormonů následkem porodu prudce klesnou, mohou do několika měsíců po porodu vyvolat obtíže spojené se žlučníkem. Důvodem je právě tato prudká změna v hladinách hormonů nebo také rapidní úbytek váhy, což je další z častých příčin potíží se žlučníkem.
Také však výše zmíněný progesteron dokáže žlučník ovlivnit. Jeho vysoká hladina může narušit funkci Oddiho svěrače, což je zesílená vrstva hladké svaloviny, která reguluje plynulý tok žluči z jater do žlučníku a ze žlučníku do střeva.
Kombinace špatně fungujícího svěrače a příliš husté žluči (kvůli přemíře estrogenu) představuje ideální podmínky pro tvorbu žlučových kamenů.
Pokud žlučník nefunguje optimálně, pak se to nejčastěji projevuje v období kolem ovulace a/nebo během luteální fáze, protože právě v tomto období je v systému také hodně estrogenu a progesteronu.
Žlučník a štítná žláza
I zdraví naší štítné žlázy má velký vliv na metabolizmus cholesterolu. Zpomalená funkce štítné žlázy (hypotyreóza) může vést k vysoké hladině cholesterolu v těle a k jeho nedokonalé metabolické přeměně. Toto má za následek tvorbu více nasycené (hustější) žluči a její pomalejší tok. Důsledkem toho je pak opět zvýšená pravděpodobnost tvorby žlučových kamenů, stejně jako i přemnožení špatných bakterií (SIBO), zánětlivé procesy v zažívání nebo narušená funkce žlučníku.
Funguje to ale i obráceně. Žlučník má velký vliv na naši štítnou žlázu a zvláště na množství T3 (aktivního hormonu štítné žlázy), které máme v těle k dispozici. Žlučník uvolňuje žluč do zažívacího traktu. Ta je velmi důležitá pro rozložení a absorbci tuků, stejně jako vitamínů rozpustných v tucích. Jedním z nich je i vitamín A, který je důležitý pro aktivaci receptorů hormonu štítné žlázy. Obecně však všechny vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E, K) jsou důležité pro konverzi hormonu štítné žlázy, tedy z jeho neaktivní formy na formu aktivní (z T4 na T3). Dobře fungující zažívání a rovnováha mezi bakteriemi ve střevě jsou pro konverzi také extrémně důležité.
Je nezbytné zajistit plynulý tok žluči, díky čemuž jsme pak schopni se jednoduše zbavit použitého estrogenu a toxinů. V opačném případě budou tyto látky naším tělem opětovně vstřebány, což má za následek menší množství hormonu štítné žlázy a později pak i symptomy spojené s pomalejším fungováním štítné žlázy.
Jak se vyhnout žlučovým kamenům a podpořit správné fungování žlučníku
Možná si teď říkáte, co je tedy možné dělat, když už žlučové kameny mám. Řešení zcela jistě existuje, záleží jen na tom, o jak pokročilý problém se jedná. Dobrá zpráva je, že na nápravě můžete začít pracovat prakticky ihned. Celý protokol je celkově vhodné postavit na 4 základních pilířích.
-
Eliminace chronického zánětu
Prvním krokem a úkolem ke zmenšení žlučových kamenů a tím i zmenšení pravděpodobnosti chirurgického zákroku, je zaměřit se na chronický zánět v těle. Naše střevo je spojeno s játry prostřednictvím osy střevo-játra a oba tyto orgány mají na správnou skladbu žluči velký vliv. Co tedy pomůže? Ujistit se, že naše zažívání funguje správně a že probíhá pravidelné každodenní vyprazdňování. Pokud trpíme nadýmáním, pak jeho eliminace náš žlučník také do velké míry podpoří. Dalším signálem, že je tento problém potřeba řešit od základu je naše stolice. Pokud plave na vodě, místo aby klesla ke dnu, je to signál, že s naším zažíváním není něco v pořádku. Pokud jde o výživu, žlučníku mimo jiné velmi svědčí strava bohatá na vlákninu.
Produkce žluči probíhá v játrech, takže je důležité maximálně usnadnit játrům jejich funkci. Tomuto mohou často pomoci i obklady z ricinového oleje, které redukují zánětlivé procesy v játrech a také pomáhají se zácpou. Ta je ostatně často jedním z doprovodných příznaků špatně fungujícího žlučníku.
-
Obnovit normální skladbu žluči
Když se nám podaří vrátit žluči její normální konzistenci, naše žlučové kameny se v důsledku toho mohou začít zmenšovat. To znamená, že je třeba najít příčinu, která způsobuje, že je naše žluč hustější. Touto příčinou zpravidla bývá špatný metabolismus cholesterolu, špatná funkce štítné žlázy, inzulínová rezistence, estrogenová dominance, přemnožení bakterií ve střevech nebo špatné stravování.
-
Zamezení opětovného vstřebávání cholesterolu, toxinů a nadbytečného estrogenu
Správná konzistence žluči umožní její plynulý tok ze žlučníku do zažívání, díky čemuž budou toxiny a estrogen z těla pravidelně a efektivně vylučovány. Pokud však ale naše vyprazdňování není pravidelné nebo je naše žluč přesycená, bude se nám stávat, že toxiny a použité hormony budou opětovně vstřebány do těla a naše žluč se díky tomu bude stávat čím dál víc nasycenější.
-
Redukce žlučových kamenů
Předešlé 3 kroky zlepší kompozici žluči, což napomůže zmenšení žlučových kamenů. Existují však i dva typy bylinek, které k tomuto výsledku mohou také přispět.
- Žlučopudné (cholagoga) - pomáhají zvýšit tok žluči ze žlučníku do střev (smetánka lékařská, hořec, mahónie cesmínolistá, lopuch)
- Choleretika - pomáhají zvýšit produkci a sekreci žluči z jater (kurkuma, řebříček, dřišťál, artyčok, máta peprná).
I celková výživa hraje velkou roli a je pro potíže se žlučníkem klíčová. Strava, která lichotí žlučníku je bohatá na vlákninu a zahrnuje libové maso, pestré ovoce, zeleninu a zdravé tuky.
Chirurgické odstranění žlučníku
Na závěr je důležité zmínit, že jsou určitě případy, kdy laparoskopické odstranění žlučníku je nevyhnutelné. Podceňovat žlučníkové záchvaty může být velmi nebezpečné, proto doporučuji spolupráci s odborníkem. Platí to i v případě výše zmíněných bylinek, které umí být velmi potentní a mohou nám způsobit více komplikací, pokud je užíváme bez odborného dohledu či doporučení.
Zároveň je nutné zmínit, že operace žlučníku ani zdaleka nepředstavuje rychlé řešení nadobro. Operace nás zbaví záchvatů žlučníku, ale rozhodně nevyřeší příčinu, tedy špatnou konzistenci žluči. Žlučové kameny se mohou tvořit i nadále, bez přítomnosti žlučníku a usazovat se ve žlučových cestách, proto je důležité řešit tento zdravotní problém od základu.
Více než 80% žlučníkových případů je asymptomatických a lze je dostat pod kontrolu na základě správného stravování, životního stylu a systematické práce na příčině problému.