Terapie Červeným Světlem

bolest hlavy bolestivá menstruace ekzém modré záření padání vlasů terapie červeným světlem štítná žláza Sep 13, 2022

Co je červené světlo a jak nám může pomoci dosáhnout lepšího zdraví.

V dnešní době plné moderní techniky, musíme vzít v potaz něco, co naši prarodiče určitě nemuseli a to je vliv modrého záření na náš biorytmus. Jde vlastně o výzvu, kterou s sebou nese dnešní moderní doba a která spočívá v nalezení rovnováhy mezi tím, jaký efekt na nás mají jednotlivá záření, kterým jsme průběžně vystavováni. Téma modré záření a jeho vliv na cirkadiánní rytmus je kapitola sama o sobě a proto ho necháme na jindy. Tentokrát bude řeč o světle, které dokáže odvrátit negativní efekt modrého světla na náš organismus a tím je červené světlo. Lépe řečeno terapie červeným světlem (TČS).

 

Jak nám může červené světlo pomoci

Původ většiny našich nemocí pramení z narušené funkce metabolismu a právě TČS podporuje procesy, které v rámci metabolických přeměn v našem těle probíhají a tímto přispívá k udržení zdraví a správné funkce našich buněk. Výsledkem pak je široké spektrum pozitivního vlivu na naše zdraví.

Červené světlo má větší vlnovou délku než modré nebo ultrafialové záření, která, na rozdíl od červeného, nepronikají hluboko do těla, ale jsou absorbovány pouze povrchem kůže. Naproti tomu červené světlo je forma záření, která je viditelná lidskému oku, jenž proniká do těla tak hluboko, že dokáže ovlivňovat dokonce i naše orgány. Pozitivní na této formě záření je i to, že nemá stejný stimulační efekt jako modré záření a také nemůže naši kůži spálit, na rozdíl od ultrafialového záření.

 

 

Návrat k přírodě

Když se zamyslíme nad tím, jak moc jsme se odklonili od biorytmu, který má nastavený příroda, není divu, že tolik z nás trpí nespavostí, problémy se zažíváním, s hormony a obecně nedostatkem energie. To je důvod, proč nám pobyt v přírodě dělá tak dobře a pomáhá nám cítit se s ní, třeba i jen na chvilku, zase v souladu. Terapie červeným světlem nám svým způsobem pomáhá s návratem k přírodnímu biorytmu, představuje totiž použití červeného světla pro terapeutické účely, prostřednictvím eliminace negativního vlivu záření (tzv. světelného smogu) na náš organismus.

V průběhu celého dne jsme v přírodě vystaveni různým druhům světla. Ráno, při východu slunce je světlo do oranžova až červena, během dne se změní na ostré jasné světlo (modré světlo) a večer při západu slunce je to opět ta teplá oranžovo-červená barva. Stejný efekt má na nás ale i například hledění do táboráku. Oheň má ty stejné teplé barvy.

 

 

Účinky terapie červeným světlem

FDA oficiálně povolila TČS pro léčbu akné, svalů a kloubů, artritidy, potíže s krevním oběhem a vypadávání vlasů. Je toho ale mnohem víc, co červené světlo dokáže. Podle jedné studie se potvrdilo, že pravidelné vystavování se červenému světlu, přispělo u 47% účastníků ke zbavení se potřeby pravidelného užívání léků na štítnou žlázu. Ke zmírnění příznaků došlo ale i u těch, kteří trpěli na různá onemocnění autoimunitního charakteru, např. Hashimotovu tyroiditidu.

Červené světlo je bezpečné dokonce i v době těhotenství a kojení, což je skvělá zpráva, protože dokáže značně ulevit od depresí v těhotenství a navíc podporuje produkci mateřského mléka.

TČS pomáhá s produkcí energie, správným prokrvováním, léčbou kožních chorob jako je například lupénka či ekzém a také s eliminací akutních i chronických zánětů v těle. Z toho posledního zmíněného vyplývá, že TČS může být také velmi účinná při léčbě bolestivé menstruace nebo bolestech hlavy.

Bolestivou menstruaci způsobuje v těle nadbytečné množství látek, kterým se říká prostaglandiny, tyto způsobují v děloze kontrakce, díky kterým se vytvořená sliznice odloučí a započne menstruace. Chronický zánět v těle může mít mimo jiné také vliv na množství prostaglandinů. V této souvislosti bylo zjištěno, že TČS může pomoci tělu se snížením množství těchto látek, čímž dokáže vybalancovat efekt chronického zánětu.

 

 

Aplikace terapie červeným světlem v praxi

Vždy je lepší využít TČS, kterou nám nabízí sama příroda, tzn. vystavit se paprskům při svítání nebo západu slunce. Chodit pravidelně ven a to i když slunce zrovna nesvítí, má na náš biorytmus také pozitivní vliv. Mohou však přijít dny, obzvlášť v zimě, kdy se přistihneme, že jsme celý den nevystrčili nos ze dveří, ba co víc, že jsme většinu dne strávili prací na počítači. V takovém případě je aplikace TČS tou nejlepší cestou, jak to našemu tělu alespoň trochu vynahradit. Stačí se vystavit červenému světlu vždy ráno nebo/i večer na 10-15 minut. V případě, že máte konkrétní místo, které potřebujete vyléčit, např. při nadměrném vypadávání vlasů, pak červenému světlu vystavte přímo vlasovou pokožku.

Cesty jak si červené světlo obstarat jsou různé. Nejmenší investicí je zakoupení žárovky, kterou můžete instalovat do jakékoli stolní lampy.

 

Nebo existují i panely různých velikostí.

 

Ať už se rozhodnete jakkoli, s červeným světlem určitě neuděláte chybu. Naopak, může to být všestranný pomocník, který pomůže nejen vám, ale i dalším členům vaší rodiny.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj:

Sloan M., Red Light Therapy: Miracle Medicine (The Future of Medicine: The 3 Greatest Therapies Targeting Mitochondrial Dysfunction)

 https://link.springer.com/article/10.1007/s10103-012-1129-9

 https://clinicaltrials.gov/ct2/show/study/NCT02026206