Stabilní hladina krevního cukru jako základní podmínka hormonální rovnováhy

bílkoviny inzulin kofein krevní cukr káva ovulace probiotika sacharidy spánek stres tuky umělá sladidla zažívání Sep 20, 2022

Pojďme se tentokrát trochu zaměřit na to, jak mít hladinu cukru v krvi bezpečně pod kontrolou neboť i já jsem s tím ze začátku bojovala. Hned na úvod je potřeba říct, proč by mělo být v zájmu každé ženy, mít krevní cukr pod kontrolou. Je to mimo jiné i proto, že nevyrovnaná hladina cukru a následně pak inzulinu v těle, narušují naši ovulaci. Naše hormony mají v takovém prostředí velmi znesnadněnou práci pokud jde o spuštění ovulace. Narušená ovulace pak způsobuje hormonální nerovnováhu protože bez ovulace nemůže být produkován progesteron, což následně vede k estrogenové dominanci a právě ta je u nás žen zdrojem většiny problémů s cyklem.

 

Na co si dát tedy pozor?

  1. Každé naše jídlo by mělo obsahovat všechny tři základní složky - protein (bílkovinu), kvalitní formu tuku a komplexní sacharidy (slovo komplexní je zde zásadní, protože nám říká, že cukry z tohoto typu sacharidů se budou do těla vstřebávat velmi pozvolna a nezpůsobí nám prudce zvýšenou hladinu cukru v krvi), ovšem i kvalitní forma tuku a bílkoviny pomáhají zamezovat zvýšení hladiny cukru, takže v kombinaci s komplexními sacharidy, dosáhneme přesně výsledku, který potřebujeme. Budeme mít pocit sytosti delší dobu a hladina našeho cukru v krvi bude stabilní. Pokud je to možné, vyvarujte se vysoce průmyslově zpracovaným sacharidům, tzn. rafinovanému cukru nebo obilovinám (bílé pečivo, koláče a zákusky, bílá rýže, těstoviny, sodovky, energetické nápoje, sladkosti, kukuřičné lupínky a jiné snídaňové cereálie. Pozor také na skrytý cukr v balených potravinách jako jsou salátové dresinky, kečup, těstovinové ale i jiné omáčky, jogurty atp). Komplexní sacharidy obsahují vlákninu, která je pro naše tělo extrémně důležitá. Vzhledem k tomu, že dostatečný příjem vlákniny je něco, co chybí většině z nás, doporučuji přidat ještě extra dávku vlákniny do většiny jídel, např. mleté lněné semínko, ořechy, luštěniny, ovesné vločky, čerstvé ovoce, zeleninu, kysané zelí atp.
     
  2. Vyvarujte se vynechávání jídel, je potřeba jíst pravidelně, každé 2-3 hodiny. Zvláště důležité je toto pravidlo u snídaně, která by měla následovat nejpozději 60 minut po probuzení. Nesnídat a pak později si dát velkou porci jídla, má za následek vystřelení hladiny krevního cukru do závratných výšin, jenž tam pravděpodobně zůstane i po obědě a večeři. Je důležité vybrat si snídani bohatou na bílkoviny, protože dle výzkumů, taková snídaně brání vzniku hormonální nerovnováhy a onemocnění cukrovkou druhého typu.
     
  3. Mnohem efektivnější pro udržení vyrovnané hladiny krevního cukru je mít 3 hlavní jídla během dne a 2 menší svačiny než tzv. uzobávat a jíst po troškách celý den a večer si dát velkou večeři. Každé jídlo by mělo z poloviny obsahovat nějakou formu ovoce nebo zeleniny, obzvláště prospěšná je ta, která je bohatá na glutathion (např. mrkev, brokolice, špenát, chřest, růžičková kapusta). Pokud jde o tuky, pak těmi kvalitními se rozumí např. aktivovaná ořechová nebo semínková másla, olivový olej, avokádový olej, kokosový tuk, avokádo, losos nebo sardinky. Vyvarujte se rafinovaným druhům tuku jako trans tuky a většině rostlinných olejů jako je kukuřičný, řepkový, sojový atp.
     
  4. Hledejte příležitosti, jak úspěšně eliminovat stres, ten totiž snižuje citlivost na inzulin a zvyšuje hladinu cukru v krvi. Platí to ale i naopak, pokud nejíme dostatečně často, bude to působit na naše nálady a bude to v těle způsobovat další stres navíc. Pokud například znáte osobu, se kterou dřív nebyl problém vyjít nebo kdy se povaha této osoby často proměňuje, ve smyslu, že má menší trpělivost, snadno se vytočí, neovládne vztek, to všechno mohou být příznaky nevyrovnané hladiny cukru v krvi. A platí to jak u dospělých, tak u dětí.
     
  5. Dbejte na dostatek spánku, ideálně 8-9 hodin. Spánkový deficit se jednoznačně negativně podepisuje na našem krevním cukru. Pokud v noci špatně spíte, nemůžete usnout nebo se často budíte, chodíte víckrát za noc na záchod, to jsou všechno další příznaky toho, že cukr v krvi není dobře regulovaný.
     
  6. Vyvarujte se kofeinu, který již krátce po konzumaci zvyšuje hladinu cukru v krvi. Úplně nejhorší, co můžete v tomto ohledu udělat, je dát si jako první věc po ránu, hrnek kávy (na lačno). Nemusí být ani slazená, kofein dokáže zvýšit cukr v krvi i bez pomoci sladidel.
     
  7. Dejte si pozor na všechna umělá sladidla. Pečlivě kontrolujte kompletní složení všech výrobků, které kupujete a pokud bude některý z nich obsahovat jednu nebo více forem umělého sladidla, raději ho vraťte zpět do regálu. Jedná se například o sukralózu, aspartam nebo xylitol. Dejte si pozor i na maltodextrin, který je často součástí umělých sladidel a který negativně ovlivňuje naši střevní mikroflóru. Dextróza je zase vysoce průmyslově zpracovaná forma cukru, vyrobená z kukuřice (většinou GMO) a která se používá také jako plnidlo. Problémový je i glukózový sirup, který není umělé sladidlo, ale dokáže s naším krevním cukrem také pěkně zamávat. Jde o bohatý zdroj cukru a kalorií, který je 4x koncentrovanější než obyčejný cukr z řepky. Umělá sladidla sice nemají mnoho kalorií, ale přispívají k nadváze tím, že zvětšují naše chutě na sladké. Naše tělo díky nim přijímá méně energie (kalorií) a náš mozek se nás, prostřednictvím chutí na sladké, z toho důvodu snaží přesvědčit, že potřebujeme kalorií více aby bezpečil všechny životní funkce. Sukralóza má navíc, při pravidelném užívání, negativní vliv na ovulaci a je spojována s onemocněním krve - leukémií.  
  8. Pozdní nevybalancovaná velká večeře je jedním z největších nepřítelů krevního cukru, protože naše tělo je nejcitlivější na inzulin v první polovině dne, později odpoledne a večer citlivost na inzulin klesá, tzn. jídlo, které sníte večer, má mnohem větší šanci rozkolísat vám hladinu cukru v krvi než to stejné jídlo, které sníte ráno. Zároveň je ale důležité večeře nevynechávat. Doporučuji nejvíce se kaloricky zásobit v první části dne a mít večeři 2-3 hodiny před uložením se k spánku. Toto je mimochodem i doporučovaná strategie pro ty, co chtějí zhubnout nějaké to kilo.

  

 

Ve Facebook skupině Bezbolestná Menstruace Přirozenou Cestou se často zmiňuji o tom, že jednou za základních věcí, jak dosáhnout hormonální rovnováhy v těle, je zajistit správné fungování našeho zažívání. V tomto kontextu, je dobré zmínit, že se nám nikdy nepodaří dát naše zažívání do pořádku, pokud budeme trpět nevyrovnanou hladinou cukru v krvi, protože tato je zásadní pro optimální funkci našeho zažívání. Mozek a celá naše nervová soustava, jenž pomáhají se zajištěním správného chodu našeho zažívání, jsou závislí na stabilní hladině krevního cukru. Tudíž, v tomto důsledku se nervové spojení mezi mozkem a zažíváním může stát disfunkční, pokud nám často hladina cukru létá nahoru a dolů. Nezáleží na tom, kolik bylinkových tinktur, probiotik nebo dietních zásad v praxi uplatňujeme, pokud hladina krevního cukru nebude dlouhodobě stabilní, pak kvalita zažívání bude vždy trochu pokulhávat.