Silná Menstruace
Aug 30, 2022Silná menstruace může mít řadu příčin. Pokud je to něco, s čím se už potýkáme delší dobu, určitě je vhodné nechat si od své gynekoložky potvrdit, že příčinou není komplikace fyzického charakteru, jakou jsou například cysty, myomy, endometrióza, polypy, rakovina děložního čípku atp.
Pokud je po této stránce všechno v pořádku, pak dalším postupem je většinou nastavení protokolu, který nám pomůže vyrovnat hladiny hormonů v těle. Nejčastěji je důvodem pro silnou menstruaci vysoká hladina estrogenu, chybějící ovulace nebo i více PgE2 než PgE1 a 3, což jsou prostaglandiny, které mají na svědomí kontrakce a následné uvolňování dělohy. Stav těchto hormonů přímo odráží kvalitu našeho jídelníčku a celkově životního stylu.
Pokud toužíme po trvalé změně k lepšímu cyklu, jedinou cestou je revize našeho stravování, ve smyslu zajištění dostatečného příjmu kalorií, pravidelnost v jídle, nevyhýbat se komplexním sacharidům, tukům a naopak vynechávat potraviny, které přispívají ke zhoršování tohoto stavu (lepek, většina rostlinných olejů, rafinovaný cukr, alkohol a kofein).
Problémy s odstraňováním přebytečného estrogenu ze systému může mít na svědomí také nedostatek živin nezbytných pro správný chod všech procesů, které v těle probíhají a v neposlední řadě také špatně fungující zažívací systém.
Jak poznáme silnou menstruaci
Pokud máte jeden nebo více z těchto příznaků, pak se vaše menstruace dá charakterizovat jako silná:
- Menstruace trvající déle než 7 dnů
- Nutnost vyměnit vložku/tampon či vyprázdnit kalíšek už po dvou hodinách
- Potřeba vstávat v noci kvůli výměně vložky/tamponu
Bylinky
Na cestě za nápravou a zmírněním silné menstruace nám mohou být velmi dobrým pomocníkem i bylinky. Z dlouhodobého pohledu nám samy o sobě pravděpodobně nepomohou, lépe řečeno, nevyřeší jádro problému, ale jako doplňující pomoc mohou sehrát velmi důležitou roli.
Tři pomocníci z rostlinné říše
Je celá řada bylinek, které dokáží pomoci s nadměrným menstruačním krvácením. Vybrala jsem tři, které jsou v této souvislosti zmiňované asi nejčastěji a které jsou zároveň také velmi snadno dostupné.
Zázvor
Zázvor máme doma asi skoro každý, je skvělý jako přísada do čerstvých zeleninových šťáv, moje babička ho vždycky dává pod pečené maso aby rychleji změklo a já si z čerstvého kořene pravidelně dělám v luteální fázi zázvorový čaj. Vlastnosti zázvoru a jeho spektrum použití jsou opravdu široké, je protizánětlivý, má na tělo očistný efekt, ulevuje od bolesti, včetně bolesti hlavy či menstruační bolesti, zlepšuje cirkulaci krve do reproduktivních orgánů a hlavně snižuje menstruační krvácení. Pokud trpíte na bolestivou nebo silnou menstruaci, můžete ho zařadit podobně jako já, ve formě zázvorového výluhu, kdy malý kousek zázvoru nastrouháte abyste dostali zhruba 1/2 čajové lžičky, zalijete 250 ml horké vody, přikryjete talířkem nebo pokličkou a necháte louhovat 15 minut. Pak osladíte medem, přidáte trochu citronové šťávy a popíjíte 3x denně. Druhou variantou je sušená forma zázvoru, která se dá koupit jako koření. Potřebujete asi 1/8 čajové lžičky, kterou přidáte 3x denně do jídla. S tímto protokolem můžete začít už dva dny před samotným začátkem menstruace a pak pokračovat další tři a více dnů, podle potřeby.
Listy maliníku
Čaj z listů maliníku napomáhá s tonizací děložního svalstva a normalizuje tok krve během menstruace. Jde o jednu z nejlepších bylinek pro ženy, protože má na dělohu adstringentní učinek, čímž jí pomáhá se stahy při menstruaci a také se zmenšením dělohy do původního stavu. Velmi účinně pomáhá předcházet nadměrnému krvácení tím, že redukuje krvácení endometriální tkáně a to i při endometrióze. Zároveň jde o jednu z nejlepších bylinek pro přípravu těla na těhotenství a porod. Rozhodně neuděláte chybu, když čaj z listů maliníku budete zařazovat pravidelně, třeba i jen z preventivních důvodů.
Životní velikost dělohy po menstruaci (vlevo) a těsně před menstruací (vpravo), zdroj
Řebříček obecný
Tato bylinka, kterou často míjíme bez povšimnutí má na průběh naší menstruace také nečekaně pozitivní vliv. Mezi její schopnosti patří například to, že, stejně jako zázvor, podporuje cirkulaci a to je přesně to, co potřebujeme, když zažíváme bolestivou menstruaci. Příliš silnými kontrakcemi naší dělohy, které má na svědomí nadměrné množství PgE2 v těle, se nám zastavuje proudění krve do dělohy a s ním i zásoba kyslíku, což má pak za následek bolestivé vnímání menstruace přicházející ve vlnách. Řebříček tomuto účinně zabraňuje, protože je antispasmatický a pomáhá tak svalům dělohy pracovat efektivně bez křečovitých bolestí. Dále je také velmi silně adstringentní, díky čemuž účinně zastavuje nadměrné menstruační krvácení, které může být spojené například i s endometriózou.
Zdroje: