Hormony a Naše Nálady

akné carbs chronický zánět deprese estrogen hormony hormonální nerovnováha hořčík krevní cukr měď náladovost stres štítná žláza Sep 05, 2022

 

 

Na začátku mé cesty k hormonální rovnováze jsem byla dost bezradná. Věděla jsem, že se mnou něco je, věděl to i můj manžel, ale ani jeden jsme ten problém nedokázali správně pojmenovat, natož ho z daného místa vyřešit. Každý z nás měl svou teorii, jak problém řešit, o níž byl přesvědčen, že právě jeho je ta správná.  

 

Troufám si tvrdit, že každá žena zažila nebo zažije, někdy ve svém životě problémy spojené s hormonální nerovnováhou. I já jsem jich měla celou řadu, ale ty, které byly navenek nejvíce patrné, a tím pádem je zaregistroval i můj manžel, byla extrémně bolestivá menstruace, která mě vždy na dva dny v měsíci vyřadila z provozu a náladovost, podrážděnost až plačtivost těsně před menstruací.

 

Kvůli mým náladám mě manžel přesvědčoval, že bych měla vyhledat odbornou pomoc psychologa, že prý "mi na to něco dá" a kvůli mé bolestivé menstruaci se mě snažil přemluvit abych se vrátila k hormonální antikoncepci, protože ho trápilo vidět mě každý měsíc v tomto stavu. V té době jsem neměla ani tušení, kde začít a jakou cestou se vydat aby se tato situace zlepšila, ale to, co jsem věděla určitě bylo, že ani jedna z navrhovaných možností nebyla pro mě akceptovatelná jako dlouhodobé řešení.

 

Jeden čas jsem byla už opravdu zoufalá, protože s každým dalším doporučením, které jsem zařadila do praxe, problém zmizel buď jen dočasně nebo jen částečně. Pokaždé se zdálo, že držím v ruce jen jeden díl skládanky, ale stále mi chyběl ucelený obraz, jakoby mi pořád něco někde unikalo.

 

Měla jsem to tak například s hořčíkem. Cítila jsem, že po tom, co jsem ho začala brát pravidelně, se mi velmi ulevilo, co se týče mých psychických propadů. Stále se sem tam objevovaly, ale nebyly už tak výrazné, avšak bylo evidentní, že pořád jsem dělala něco špatně, protože s mou bolestivou menstruací mi tenkrát nepomáhal vůbec. To, co jsem se měla později dozvědět bylo, že hořčík je vlastně úplný základ, na kterém se pak staví. Hořčík je používán pro více než tři tisíce chemických reakcí, které v těle probíhají, takže ho nepotřebujeme jen pro nastolení a zachování hormonální rovnováhy, ale pro řádný chod celého našeho systému. Bez hořčíku nemáme zkrátka dostatek energie na nic.

 

Pokud ještě neberete hořčík a trpíte propady nálad v luteální fázi, je nejvyšší čas s tím začít, protože každý další propad a stres obecně, nadměrně odčerpává z těla i ty poslední zbytky hořčíku, které tam ještě třeba máme. Tímto si bohužel tu jámu pod sebou jen prohlubujeme a děláme celou situaci pro nás a pro ostatní ještě horší. Píši schválně pro ostatní, protože jsem přesvědčená o tom, že vyřešení náladovosti v luteální fázi, má šanci zachránit některé vztahy a manželství nebo k tomu může minimálně přispět.

 

Ve své podstatě je náladovost, která nás před menstruací přepadává, důsledkem nedostatku energie, kterou si naše tělo vyrábí k tomu aby mohlo zajistit řádný chod všech funkcí. Nedostatek energie v těle se může projevit následovně:

• Nízká tělesná teplota (studené ruce, nohy a častá zimomřivost)

• Náladovost až plačtivost

• Pomalejší kognitivní funkce

• Nízká hladina progesteronu

• Nízká hladina testosteronu

• Vysoká hladina estrogenu

• Akné

• Úzkostlivost

• Deprese

 

“Magnesium deficiency, meaning low magnesium levels in red blood cells, where magnesium belongs, is the recognized precursor to inflammation.”

 

UŽÍVAT magnesium/hořčík pravidelně jako doplněk a opravdu ho v těle VYUŽÍVAT, jsou dvě rozdílné věci. To, že ho pravidelně doplňujeme, ještě neznamená, že ho máme dostatek i v našich buňkách, kam patří. Chybu můžeme dělat tím, že bereme hořčíku málo nebo že nebereme vhodnou formu, která má uspokojivou vstřebatelnost, ale také to může být i tím, že nám chybí kofaktory, které zajišťují správnou funkci hořčíku v těle, to jsou například vitamíny skupiny B. Pokud jde o druh hořčíku, nejčastěji doporučuji hořčík bisglycinát nebo malát.

 

Pokaždé když nás ovlivňuje stres (fyzický, psychický, metabolický nebo stres vlivu našeho prostředí), vzniká v našem těle oxidační stres, který pak může přerůst v chronický zánět, pokud tělo nemá ten správný stavební materiál na jeho eliminaci. A právě chronický zánět v těle bývá jedním z důvodů, proč zažíváme bolestivou menstruaci. S předcházením chronickému zánětu a eliminací oxidačního stresu pomáhá právě hořčík, ale také měď, vitamíny A, C, E a antioxidanty.

 

Hormon štítné žlázy a deprese

 

Dalším dílem do skládanky a podmínkou pro výrobu energie v našich buňkách, je dostatečné množství hormonu štítné žlázy.

 

Každá naše buňka má malý motor (mitochondrii) a ten spaluje živiny, které přijímáme s jídlem a přeměňuje je na energii, tato energie je pak distribuována do celého těla. Když málo jíme, naše buňky pak nemohou vyrábět potřebné množství energie a náš metabolismus se zpomalí.

 

Naše štítná žláza dokáže diktovat, kolik energie každý z těchto malých motorů vyrobí. Pokud se vlivem špatného fungování štítné žlázy začnou v těle funkce zpomalovat, může se pak stát, že začneme trpět nedostatkem hormonu štítné žlázy, nebo případně, že bude mít tento hormon problém dostat se dovnitř buněk, kam patří. Následkem toho, nebude těmto buňkám umožněno používat tolik kyslíku, kolik potřebují a to bude mít za následek to, že nebudou vyrábět dostatečné množství energie.

 

Stále více se objevují vědecké články a rešerše, které potvrzují spojitost mezi výrobou hormonu štítné žlázy a příznaky deprese.

 

Zjistilo se, že:

• účastníci průzkumu, kteří měli nízkou produkci T4 (neaktivní formy hormonu štítné žlázy), měli jasné příznaky deprese

• účastníci průzkumu s normální hladinou T4, ale nízkou hladinou T3 (aktivní forma hormonu štítné žlázy), trpěli také příznaky deprese

• účastníci s normálními, avšak ne optimálními hladinami obou forem T4 a T3, také zažívali příznaky deprese

• pacienti, kteří dostali depresi jako diagnózu, ale neměli žádnou jinou nemoc, všem těmto byla naměřena nízká hladina T3 (aktivní formy hormonu štítné žlázy)

 

To nám ukazuje, že:

1. existuje jasné spojení mezi nízkou hladinou hormonu štítné žlázy a depresí a že dokonce, když jsme podle tabulek tzv. v normě, ale náš výsledek je spíše u spodní hranice, můžeme i v takovém případě zažívat známky deprese.

2. nestačí jen vyrábět dostatečné množství hormonu štítné žlázy, jde také o to, jak/jestli naše tělo tento hormon vůbec využívá. S tímto nám pomáhá především draslík, u kterého je také potřeba dbát na dostatečný každodenní příjem.

 

“No or low bioavailable copper inevitably means no or low energy!”

 

Nemůžeme zapomenout na dostatečné množství mědi, protože bez mědi se při výrobě energie v těle neobejdeme. Hormony štítné žlázy jsou závislé na dostatečném množství mědi, protože měď je kritický minerál, který potřebujeme k přeměně kyslíku v buňkách na energii.

 

Měď potřebuje náš hypothalamus aby mohl vyrobit TRH (tyroliberin) a ten potom stimuluje podvěšek mozkový k výrobě TSH (thyrotropinu) a právě TSH dává signál naší štítné žláze aby začala vyrábět T4. Ten je pak rozveden krví do těla a tam je v různých orgánech a tkáních (nejvíce však v játrech), přeměněn na aktivní formu tzn. T3. Enzymy, které jsou zodpovědné za tuto přeměnu jsou závislé na mědi. Studiemi se opakovaně potvrzuje, že hodnoty T3 a T4 jsou úzce spjaty a odvíjejí se od množství mědi v těle. Ta pokud je nízká, budou také nízké hodnoty T3 a T4.

 

Shrnutí

 

Pro zlepšení naší hormonální situace a tím i problémů s náladovostí před menstruací je třeba zařadit do pravidelného užívání hořčík jako doplněk a co nejvíce přírodních zdrojů s vysokým obsahem mědi. Díky tomu pak naše buňky budou mít dostatek nejen těchto dvou důležitých minerálů, ale také i hormonu štítné žlázy. Všechny tyto jsou zásadní pro nastartování řešení jádra problému. O štítnou žlázu se nejlépe postaráme tak, že budeme pravidelně zařazovat mořské produkty, jíst dostatečné množství kalorií, budeme jíst pravidelně, zhruba každé 3 hodiny, nebudeme omezovat sacharidy a budeme se snažit aby naše jídla byla správně vybalancovaná, tzn. sacharidy, tuky, bílkoviny, vláknina. Tím si také zajistíme stabilní hladinu cukru v krvi a propady nálad budou minulostí.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj a citace: Cure: Your Fatigue, Morley M. Robbins MBA, CHC