Endometrióza
Mar 15, 2023
Endometrióza je onemocnění při kterém se tkáň, která za normálních okolností tvoří děložní výstelku (endometrium), tvoří a roste v těle mimo dělohu. Tato tkáň se může nacházet na vaječnících, vejcovodech, konečníku, močovém měchýři nebo střevech. Odhaduje se, že přibližně 10% žen na světě trpí endometriózou. Toto číslo je pravděpodobně ve skutečnosti však mnohem vyšší, protože potvrzení diagnózy není úplně tak snadné a často vyžaduje chirurgický zákrok.
Konvenčním řešením pro endometriózu je předepsání hormonální antikoncepce. Některým ženám je doporučeno chirurgické odstranění tkáně a následně pak užívání hormonální antikoncepce jako prevence opětovného narůstání tkáně. I přesto, že některé formy hormonální antikoncepce potlačují produkci hormonů v těle, což má teoreticky za následek i potlačení růstu endometriální léze, je nutné říct, že tato strategie nefunguje pro všechny ženy. Obzvláště ne pro ty, které se připravují na početí a které mají zároveň i potíže s plodností nebo pro ty, které nereagují dobře na účinky hormonální antikoncepce.
Co je tedy řešením? Především zaměřit se na skutečné jádro problému a tím je podpora konkrétních systémů v našem těle, které mají schopnost eliminovat růst této tkáně, stejně jako i schopnost eliminovat symptomy. S pomocí těchto systémů můžeme však počítat jen tehdy, fungují-li správně.
Hlavní Charakteristické Znaky Endometriózy
Endometrióza je charakterizována čtyřmi základními znaky, které bezprostředně ovlivňují jak se endometrióza v těle vyvíjí a roste. Jde o zhoršenou funkci imunitního systému, progesteronovou rezistenci, estrogenovou dominanci a chronický zánět. Při snaze o eliminaci symptomů a další rozšiřování endometriózy, je dobré prověřit a zacílit všechny čtyři oblasti.
Zhoršená Funkce Imunitního Systému
V případě vztahu mezi endometriózou a naším imunitním systémem, je třeba vzít v úvahu obě dvě části našeho imunitního systému, naši vrozenou a získanou imunitu. Náš vrozený imunitní sytém je složen mimo jiné z makrofágů a NK-buněk, které mají za úkol pohltit a zničit endometriální lézi v těle. Ženy trpící endometriózou mají sníženou aktivitu NK-buněk a sníženou fagocytózu (schopnost pohlcovat cizorodé částice) makrofágů, což znamená více endometriální léze, chronického zánětu a tím pádem i větší náchylnost k bolestivosti.
Náš získaný imunitní sytém obsahuje T-lymfocyty a B-lymfocyty, jejichž práce je reagovat na antigeny v systému a vytvářet protilátky. Ženy s endometriózou mají více B-lymfocytů, T-lymfocytů i protilátek. Získaný imunitní systém rovněž obsahuje Treg buňky, které jsou imunosupresivní (potlačující zánět), avšak ukazuje se, že tyto buňky u žen s endometriózou často nepracují tak jak mají a to i přesto, že je jejich počet u těchto žen vyšší.
Progesteronová Rezistence
Typickým průvodním znakem endometriózy je vysoká hladina estrogenu, od které se odvíjí závažnost tohoto onemocnění. To, o čem se v souvislosti s endometriózou už mluví méně je to, jak některé ženy trpí současně i progesteronovou rezistencí. Znamená to, že tkáň v těle má sníženou odezvu na progesteron. Tělo může tudíž klidně vyrábět dostatečné množství progesteronu, ale v případě, že je tkáň rezistentní vůči progesteronu, nebude tento progesteron v těle využitý tak, jak by měl.
Estrogenová Dominance
Endometrióza je onemocnění závislé na estrogenu a dokonce i samotná endo tkáň může být zdrojem lokálního estrogenu. U žen s endometriózou je navíc pravděpodobný výskyt genetických mutací, které také mohou vést k hromadění estrogenu, jako například nedostatečná metylace, která je důležitá pro efektivní zbavování se estrogenu. Dalším důležitým faktorem je aromatáza. Ženy s endometriózou mají sklony k vysoké aromatázové aktivitě, která převádí androgeny (mužské hormony) na estrogeny, což má za následek prohloubení problému s přebytečným estrogenem. U žen, které se potýkají s progesteronovou rezistencí je tak více pravděpodobné, že budou muset rovněž čelit nerovnováze mezi estrogenem a progesteronem.
Chronický Zánět
Pokud jde o chronický zánět, u žen s endometriózou existuje jeho zdrojů více. Jednoznačně k němu přispívá i výše zmíněná zhoršená funkce imunitního sytému, obzvlášť pokud není endometriální léze odstraněna a pokračuje v tvorbě či zhoršování chronického zánětu. K tvorbě chronického zánětu také přispívá vysoká hladina estrogenu, která může snížit množství DAO enzymu, což pak vede k nárůstu histaminů a tím i následnému zhoršování chronického zánětu. Narušená funkce zažívání, což je u endometriózy další častý průvodní symptom, může také vést ke zhoršování chronického zánětu v zažívacím traktu. Ženy s endometriózou jsou více náchylné ke vzniku nerovnováhy střevních bakterií, kterou chronický zánět také zhoršuje. Jako by toho nebylo málo, všechny tyto zdroje chronického zánětu se vzájemně přiživují a ovlivňují. Chronický zánět jako takový je spíše následek endometriózy než jeho příčina.
Eliminace Potravin a Endometrióza
Na internetu lze nalézt, v souvislosti s endometriózou, celou řadu stravovacích doporučení. Výsledkem tak může být dlouhý seznam potravin, které je třeba omezit nebo úplně vyřadit, což já osobně u některých nepovažuji za nutné. Vede to pak často ke zbytečnému pocitu zahlcení, zvláště u žen, které už tak bojují s únavou a chronickou bolestí. Většina potravinových omezení představuje jen dočasnou úlevu a nezaručují trvalé vymizení příznaků. Co hůř, mohou navíc v konečném důsledku vést k ještě většímu počtu potíží a to jak ve formě nedostatku živin, psychického stresu, tak i strachu z jídla.
Pojďme se nyní zaměřit na potraviny, které se kvůli endometrióze doporučuje vynechávat nejčastěji.
Lepek
Některé výzkumy ukazují, že bezlepková dieta dokázala zlepšit příznaky endometriózy u 80% žen za jeden rok, což zní skvěle. Otázkou však zůstává, jakými potravinami lepek nahradily a zda to také nemělo citelný vliv na jejich celkové zdraví. Kdyby například namísto lepku přidaly více ovoce, škrobových sacharidů atp., tak by to také znamenalo více hořčíku a živin obecně, což mohlo v konečném důsledku být pravděpodobnější příčinou redukce symptomů než samotná eliminace lepku. Tato možnost však nebyla ve výzkumu zahrnuta. Přesto ale stojí za to s lepkem trochu zaexperimentovat a zjistit, zda by bezlepková dieta nepřinesla určitou úlevu. Odstraněním lepku z jídelníčku sice neriskujeme ztrátu důležitých živin, ale pro některé ženy to může být omezující a příliš stresující změna, což také není žádoucí. Z tohoto důvodu je často mnohem lepší soustředit se spíše na zařazování prospěšných potravin než jakékoliv odebírání potravin z jídelníčku.
Mléčné výrobky
Já osobně nedoporučuji vyřazování mléčných výrobků u žen s endometriózou hned z několika důvodů. Prvním důvodem je skutečnost, že mléčné výrobky jsou často jedním z mála zdrojů vitamínu A v naší dietě a ten hraje zásadní roli při udržování železa v rovnováze a podpoře jak našeho imunitního systému, tak i funkce štítné žlázy. Ženy s endometriózou mají genetickou predispozici která snižuje schopnost přeměny beta karotenu na jeho aktivní a využitelnou formu v těle - retinol. Mléčné výrobky jsou také vynikajícím zdrojem vápníku, který je velmi nápomocný při udržování rovnováhy krevního cukru a také při zmírňování bolestivých křečí. Navíc mléčné výrobky mohou často představovat velmi výhodný zdroj proteinu a dovolují ženám s endometriózou jíst více pravidelně během dne, což podporuje zdravé zažívání a metabolismus.
Kofein
Redukce kofeinu může být pro mnoho žen s endometriózou prospěšná, ale současně to samozřejmě neznamená, že jeho úplné vyřazení vyřeší všechny problémy s endometriózou. Pokud si někdo dopřává kofein před snídaní, pak ano, toto může přispět k nerovnováze kortizolu i cukru v krvi a v konečném důsledku pak i celkovému vyhoření. Této situaci se vyhneme tím, že případnou konzumaci kofeinu budeme zásadně kombinovat pouze s jídlem nebo po jídle. Nikdy ne samostatně. Klíčové je nepřehánět to s kofeinem, nevytvářet si na něm závislost kvůli dodání energie a dbát na pravidelná jídla v průběhu celého dne. Některé ženy shledávají prospěšné, když sníží nebo úplně odstraní kofein z jídelníčku před příchodem menstruace, z důvodu eliminace menstruačních křečí. Určitě jde o další věc, se kterou se vyplatí zaexperimentovat a najít si v tomto ohledu svou vlastní cestu.
Červené Maso
Toto je velmi časté doporučení z kterého jsou ženy s endometriózou mnohokrát zmatené a zoufalé, protože červené maso může být právě potravina, které se jejich tělo dožaduje tím, že na ni mají často chuť. Červené maso je výborným zdrojem zinku a ten je velmi důležitý pro náš imunitní systém. Představuje také velmi kvalitní zdroj bílkovin, které podporují naše játra a jejich funkci odstraňování přebytečného estrogenu z těla. Navíc tento druh masa obsahuje celou řadu dalších minerálů, které podporují i náš metabolismus.
Alkohol
V tomto případě jde o věc, kterou se stoprocentně vyplatí u většiny žen s endometriózou eliminovat nebo z jídelníčku úplně vyřadit. Hlavním důvodem je skutečnost, že alkohol zvyšuje v těle množství estrogenu, což může zhoršit rozšiřování endometriální léze v těle. Alkohol navíc velmi zatěžuje naše játra. Pokud má navíc žena s endometriózou genetickou predispozici, která vede k vyšší hladině estrogenu a současně ji trápí i potíže s odstraňováním estrogenu z těla, alkohol tuto situaci bude ještě více prohlubovat a zhoršovat.
Trávení a Endometrióza
U žen s endometriózou je funkce trávení často narušená. Toto se děje hned z několika důvodů. Tím hlavním je skutečnost, že šance na dysbiózu v zažívání je u žen s endometriózou vyšší. To má pak za následek chronický zánět, dysfunkci zažívání a následně pak i redukci žaludečních šťáv.
Dalším důvodem je to, jak celková únava a chronická bolest může ovlivňovat stravovací návyky. Z tohoto důvodu se může stát značně obtížné jíst pravidelně v průběhu dne a to pak znamená vyšší riziko zpomalené funkce metabolismu i pomalejší štítné žlázy, následkem je pak zpravidla nedostatečná produkce žaludečních kyselin. Tato pomalejší motilita dává šanci přerůstání bakterií v tenkém střevě (SIBO) a syndromu dráždivého tračníku (IBS). V případě, že má žena endometriální lézi na střevech, je také možný výskyt překážek v zažívání nebo zácpy.
To je důvod, proč aktivní podpora zažívání je pro všechny ženy trpící endometriózou vhodné místo, kde začít s uzdravováním. Jednou z nejlepších cest je zařadit do pravidelného užívání žaludeční kapky před každým jídlem. Tento krok pomůže tělu s výrobou vlastních žaludečních šťáv a zlepší to schopnost rozložení potravy i její absorbce do těla. Když začneme lépe rozkládat naši potravu, zlepší se i naše motilita a tím i vyprazdňování. Právě díky našemu pravidelnému vyprazdňování jsme schopny se začít zbavovat přebytečného estrogenu v těle, což je právě i důvod, proč chceme tuto funkci upřednostnit.
Kvalitní hydratace je pro naše zažívání také klíčová. Není tím však myšleno vypít 4 litry vody denně, to není skutečná hydratace. Skutečná hydratace je taková, která doopravdy pomůže našemu tělu tekutiny absorbovat a nepřispívá k jejich nadměrnému vyplavování z těla, a to včetně všech důležitých minerálů. Pravidelným přidáváním minerálů do vody tomuto zamezíme.
Jednou z věcí, která má velký vliv na podporu zažívání je pravidelnost v jídle. Toho může být těžké dosáhnout, obzvlášť u žen, které trpí kvůli endometrióze velkou únavou, ale je dobré pamatovat na to, že to nemusí být celé jídlo. I pouhé zahrnutí něčeho podobného jako je vývar, mezi jídly, hodně pomůže a je lepší než nic. Pravidelná jídla nám pomáhají s tvorbou energie, rovnováhou krevního cukru a správně fungujícím metabolismem.
V rámci doplňkové léčby je velmi prospěšné zařadit i pravidelné ruční lymfodrenáže, která přispívají k lepšímu fungování imunitního sytému, podporují látkovou výměnu a zvyšují tok lymfy. Naše tělo se díky nim mnohem lépe zbavuje odpadních částic, které vznikají při funkcích našich systémů v těle nebo i toxických částic, které do těchto systémů pronikají z vnějšího prostředí. Lymfodrenáže představují ideální podporu a vzpruhu pro náš imunitní systém, kterou právě ženy s endometriózou mohou velmi ocenit.
Celkově je možné říct, že endometrióza je komplexní záležitost, která v sobě začleňuje více než jeden systém v těle a která zcela jistě vyžaduje k uzdravení celostní přístup. To je i důvod, proč je důležité myslet na všechny tyto systémy současně a nestavět za každou cenu naši léčbu na eliminaci potravin. Mnoho žen s endometriózou už dokázalo touto cestou zredukovat své symptomy a vybalancovat hormony, věřím, že to dokážeš i Ty. Uzdravení je možné!