Rotování Semínek/Seed Cycling
Oct 23, 2022Je docela možné, že jste o této metodě už alespoň jednou slyšeli. Tzv. seed cycling, česky volně přeloženo rotování semínek, je poměrně stará praktika, kterou odborníci z řad naturopatů a těch co provozují akupunkturu, bylinnou nebo alternativní medicínu, doporučují ženám na jejich problémy spojené s hormonální nerovnováhou, včetně neplodnosti a menopauzy.
Dnešní doba přináší nám ženám v reproduktivním věku spoustu výzev, pokud jde o udržení hormonální rovnováhy. Naše hormony jsou ovlivněny stravou, pohybem případně jeho absencí, spánkem, stresem a toxickými látkami z našeho okolí.
Zanedbání hormonální nerovnováhy může pak vyústit nejen nepravidelnou nebo silnou menstruací, ale například i problémy spojenými s otěhotněním, akné, štítnou žlázou, chronickou únavou, syndromem polycystických vaječníků (PCOS) nebo i nádorovými onemocněními.
Seed cycling je jednoduchou doplňující metodou při nastolení protokolu za účelem dosažení opětovné rovnováhy mezi hormony. Nelze na ni spoléhat jako na jediný nástroj, ale určitě může přispět k očekávanému výsledku a to bez vedlejších nežádoucích účinků.
Co je vlastně podstatou seed cycling?
Základní myšlenkou této metody je dodat ženskému organismu konkrétní živiny, potřebné pro dostatečnou tvorbu hormonů v jednotlivých fázích menstruačního cyklu. Jinými slovy, živiny, které přispívají k dosažení potřebné rovnováhy mezi estrogenem a progesteronem.
Náš menstruační cyklus je rozdělen do čtyř fází, folikulární, ovulační, luteální a menstruační fáze. Pro potřeby seed cycling metody si stačí zapamatovat, že je potřeba pouze rozlišovat, zda se nacházíme v první polovině cyklu (před ovulací) nebo v druhé polovině cyklu (po ovulaci). Před ovulací se náš endokrinní systém soustředí na tvorbu dostatečného množství estrogenu aby mohla proběhnout ovulace a po ovulaci je zase důležité aby náš systém byl schopný vyprodukovat dostatek progesteronu, který je, mimo jiné, zodpovědný za dostatečnou délku luteální fáze a vybalancování efektu estrogenu. Pokud máme progesteronu dostatek, pak mají potíže s menstruačním cyklem šanci se nám vyhnout, tzn. méně PMS (projevů premenstruačního syndromu), menstruačních křečí, akné, potíží s krátkou luteální fází i anovulačních či nepravidelných cyklů.
ZDROJ: HTTP://WWW.KAPKAKRASY.CZ/2019/11/ESENCIALNI-OLEJE-PRO-ZENSKY-CYKLUS.HTML
Dávkování
Seed cycling znamená pravidelné a účelné zařazování semínek do jídelníčku tak aby podpořily tvorbu klíčových hormonů, dominujících v jednotlivých fázích menstruačního cyklu.
V první polovině cyklu se vzhledem k nutričnímu obsahu doporučuje denně zařazovat dýňová a lněná semínka, od každého 1-2 polévkové lžíce.
V druhé polovině cyklu se pak zařazují sezamová a slunečnicová semínka, opět od každého 1-2 polévkové lžíce.
Nejčastější chyby
Při této metodě je důležité aby semínka byla tzv. syrová, vyhněte se těm, která jsou pražená nebo jinak tepelně upravená.
Dále je dobré vědět, že zatímco dýňová a slunečnicová semínka se nám většinou podaří při důkladném kousání poctivě rozmělnit, u lněných a sezamových je to už většinou problém. Při pozření takto malých semínek v celém stavu, nedojde k extrakci živin, protože semínka v neporušeném stavu projdou celým naším zažívacím systémem a jsou takto i vyloučena z těla ven. Jedinou cestou, jak dostat i z takto malých semínek to, co potřebujeme je to, že je pomeleme, například v mlýnku na koření.
Poslední věcí, kde se při aplikaci této metody často dělá chyba je to, že se semínka předem nenamáčí. Toto je velmi důležitý krok, bez kterého se naše tělo nemůže dostat k živinám, které jsou v jakýchkoliv semínkách, oříšcích nebo luštěninách obsažené. Všechny tyto výše jmenované obsahují kyselinu fytovou, která drží všechny živiny v rostlinné stravě uzamčené a my je našemu tělu zpřístupníme pouze tím, když tyto plodiny předem, nejlépe přes noc namočíme do vody, do které můžeme přidat i trochu jablečného octa a soli. Takto namočená semínka se musí druhý den ihned spotřebovat například tím, že je přidáme do smoothie. Výkonný mixér si většinou poradí i s těmi nejmenšími. Druhou možnosti je semínka pečlivě usušit v sušičce a uskladnit je ve vzduchotěsné nádobě ve spíži nebo ledničce. Takto předpřipravená je pak můžeme pomlet až přijde ten správný čas. Kromě smoothie můžeme semínka přidávat i do salátu, jogurtu, k míchaným vajíčkům, příloze a vůbec k jakémukoliv jídlu či svačině.
Proč se vyplatí tuto metodu zkoušet
Semínka vybraná pro tuto metodu obsahují vitamíny, minerály, ligniny a mastné kyseliny, které podporují správnou funkci našeho hormonálního systému.
Kombinace dýňového a lněného semínka v první polovině cyklu podporuje fázi, které dominuje estrogen a sezam se slunečnicí zase podporují progesteron v druhé polovině cyklu.
Lněné semínko je ze všech zmíněných nejbohatším zdrojem ligninu. Tato látka je na základě mnoha výzkumů asociována se schopností prodloužit luteální fázi. Bylo zjištěno, že ligniny disponují jak schopností podpořit tvorbu estrogenu, tak i předcházet jeho přebytečnému množství v systému, což je přesně to, co potřebujeme. Podporují naši ovulaci a zároveň zamezují příznakům estrogenové dominance. Některé výzkumy dokonce ukazují, že ligniny z lněného semínka příznivě ovlivňují náš mikrobiom, což má pak za následek vybudování obranyschopnosti vůči vzniku rakoviny prsu.
Za zmínku stojí ještě jedna studie z roku 1993, ve které se 18 žen stravovalo typickou západní dietou, bohatou na živočišné potraviny a vyznačující se nedostatkem vlákniny. Když tyto ženy začaly pravidelně zařazovat lněné semínko, ukázalo se, že ve výsledku bylo mezi ženami méně anovulačních cyklů a průměrná délka luteální fáze se prodloužila. Z výsledků této studie lze tudíž vyvodit závěr, že lněná semínka mají příznivý vliv na naši celkovou plodnost.
Dýňové semínko díky bohatému obsahu zinku podporuje zdravou produkci testosteronu, jehož hladina stoupá také v první polovině cyklu, společně s blížící se ovulací. Tato semínka jsou navíc bohatá na antioxidanty, které mimo jiné pomáhají chránit naše vaječníky, vajíčka a celý reproduktivní systém před volnými radikály.
Tryptofan obsažený v dýňových semínkách je navíc v těle využíván k tvorbě serotoninu a melatoninu, čímž přispívá k léčbě nespavosti. Dá se předpokládat, že právě toto může být jeden z důvodů, proč některé ženy zaznamenaly zlepšení spánku po několika prvních měsících praktikování seed cycling.
Slunečnicové semínko stejně jako dýňové, obsahuje hořčík a toho není v našem těle nikdy dost. Hořčík je kriticky důležitým minerálem pro každého a pro nás menstruující ženy to platí obzvlášť. Pravidelné zásobování hořčíkem v luteální fázi nám, mimo jiné, může přispět ke zmírnění menstruačních křečí během prvních dnů menstruace. Hořčík, společně s vápníkem, který je také ve slunečnicových semínkách obsažen, pomáhá s náladovostí jako jedním z častých projevů PMS. Dále ve slunečnici najdete vysoký obsah vitamínu E, který má na luteální fázi podobné účinky jako vitamín B6, tzn. podporuje hladinu progesteronu a pomáhá tím udržet čerstvě uchycené oplodněné vajíčko v děloze.
Sezamové semínko může přispět ke snížení zánětu v těle, který je jedním z hlavních důvodů bolestivé menstruace. Zinek, který najdeme jak v sezamovém, tak i dýňovém semínku podporuje tvorbu žlutého tělíska, jehož úkolem je pak následná tvorba progesteronu a udržení děložní výstelky pohromadě co nejdéle, bez předčasného špinění či krvácení.
Závěrem je nutné dodat, že žádná změna nepřijde přes noc, u seed cycling se doporučuje vydržet alespoň 3 měsíce aby se dalo říct, zda to dotyčné osobě pomáhá nebo ne. Důvodů, proč někomu může pomoci a někomu ne, je víc, svoji roli hrají určitě genetické dispozice, strava, životní styl i počet těhotenství a to, jak se z nich tělo následně vzpamatovalo. Výhodou je, že touto metodou nikdo nic neztratí, jelikož nežádoucí vedlejší účinky se nikdy žádné nezaznamenaly. V tom lepším případě se přiblížíme k bezproblémovému cyklu, v tom horším nebude příjem živin v semínkách pro tělo dostačující a bude potřeba to řešit úpravou protokolu. Nic horšího se stát nemůže. Pro pomoc s nastavením správného protokolu a zbavení se tím potíží s menstruací, se nezdráhejte mě kontaktovat přímo. Někdy i jen nepatrná změna může udělat velký rozdíl. A kdo ví, třeba seed cycling může být tou nepatrnou změnou právě pro vás.
Zdroje:
- Phipps, W. R., Martini, M. C., Lampe, J. W., Slavin, J. L., & Kurzer, M. S. (1993). Effect of flax seed ingestion on the menstrual cycle. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 77(5), 1215–1219. doi:10.1210/jcem.77.5.8077314
- http://www.kapkakrasy.cz/2019/11/esencialni-oleje-pro-zensky-cyklus.html
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1570023202002817?via%3Dihub